Toplotna črpalka velja za okoljsko spremenljiv in ekonomsko učinkovit način ogrevanja, saj za svoje delovanje uporablja velik del obnovljivih virov. Dobra novica je ta, da je takšna naprava v resnici primerna skorajda za vse vrste stavb.
Tovrstna naprava torej kar tri četrtine virov, ki so potrebni za njeno delovanje, pridobi brezplačno, in sicer s pomočjo obnovljivih virov iz neposredne okolice. Ogromne količine toplotne energije se nahaja v zemlji, podtalni vodi ter zunanjem zraku. S pomočjo toplotne črpalke energijo lahko pretvorimo v ogrevalno.
Kateri vir za delovanje toplotne črpalke izbrati
Ne glede na to, katere vrste toplotnega vira boste izbrali, je toplotna črpalka oziroma njena vgradnja za ogrevanje prostorov pri novogradnji zaradi majhnih potreb po toploti izjemno gospodarna rešitev. Nekoliko drugače pa je z izbiro vira pri že obstoječih hišah oziroma objektih.
Pred vgradnjo toplotne črpalke v že obstoječih hišah je najprej smiselno zmanjšati toplotne izgube, s tem pa potrebo po sami toploti. Vemo, da toplotna črpalka sodi med ogrevalne sisteme, pri katerih so stroški obratovanja manjši. Slednje velja ne glede na izbrano različico naprave.
Učinkovitost in stroški toplotne črpalke
Najugodnejši toplotni vir z energijskega vidika je pri izbiri toplotne črpalke zagotovo podtalnica. To velja v primeru, če je kakovostna in na voljo v zadostni količini. Povprečna letna temperatura podtalnice je 10 stopinj Celzija. Posledično toplotna črpalka voda/voda doseže grelno število, ki je večje od 5. To pa za samega uporabnika naprave pomeni največji možni prihranek pri stroških ogrevanja.
Cenovno najdostopnejša različica črpalke je zrak/voda. Tudi stroški za njeno vgradnjo niso preveliki. Če je objekt energijsko dokaj varčen, se investicija povrne nekje v približno petih letih. Pri energijsko bolj potratnem objektu pa je čas povračila stroškov vsekakor nekoliko daljši.
Sicer pa takšna naprava lahko deluje povsem samostojno. To pomeni, da zmore zagotavljati vse potrebe po toploti za ogrevanja objekta. Lahko pa napravo uporabimo tudi skupaj z že obstoječim virom ogrevanja.
Posebna vrsta takšne naprave je hibridni sistem oziroma hibridna toplotna črpalka.